0 850 304 35 35

Sosyal Medyada Biz}

Led Video Wall (Led Ekran)

Led Video Wall (Led Ekran)

Led ekran en küçük birimi led olan diyotların modül haline getirilerek bütünlük sağlanmasından oluşan video ekranlarıdır

Led ekran en küçük birimi led olan diyotların modül haline getirilerek bütünlük sağlanmasından oluşan video ekranlarıdır. Led ekranlar görselliği ve estetiği sayesinde dikkat çeken materyallerin en başında gelmektedir. Özellikle reklam organizasyonları tarafından tercih edilen led ekran’lar, iç mekan ve dış mekan kullanımı olarak ikiye ayrılmaktadır.Görüntü keskinliği piksel mesafesi düştükçe kalite açısından yükselir.

Dış mekan led ekran’ların ışık şiddetleri 4000 lümen ışık şiddeti ile 9000 lümen arasındadır.Bu değer gün ışığında güneş etkeni göz önüne alınarak tasarlanmıştır. Dış mekan (outdoor) Etkin led lümeni 7500 olarak belirlenmiştir.Bu sebebten dolayı, led ekran tercihleri yapılırken lümen değerine dikkat edilmelidir.Piksel aralığı yükseldikçe, izleme mesafesi uzaklaşmaktadır.

Piksel aralığı en düşüğü 6 mm ile 150 mm olarak kullanımdadır. Dış mekan(outdoor)led ekran tercihlerinde Yükseklik ve izleme alanı doğru hesaplanarak maliyet değerli düşürülebilir. Mobiled bu konuda göstermiş olduğu hassasiyet,kurulum yapılacak alanı önceden fizibilitelendirip tasarımlar hazırlamaktadır. Doğru maliyetlendirme ve bütçeye katkılar sağlamaktadır. Dış mekan led ekranlarda görüntü alanınndaki led kalitesi kadar, dış çerçevede önem taşımaktadır.ürünün ısı değerleri,sıvı yalıtımı gibi daha bir çok işleyişe etki etmektedir.

İç mekan (indoor) led ekranlar 800 lümen parlaklık değeri ile 2400 lümen arasındadır.Piksel mesafeleri en düşüğü 1,8 mm ile 120 mm kadar çıkmaktadır. İç mekan led ekranlar dekoratif ürünler olmakla beraber aynı zamanda bilgi iletişim platformalarıda oluşturmaktadır.

Aynı boyutta fakat farklı pitchler deki ekranlar arasındaki fark nedir?

Fark en uygun izleme mesafesidir. Daha yüksek çözünürlüklü (bu yüzden daha düşük pitchli ve çok fazla sayıda LED’li) maxi LED ekran daha iyi görüntü kalitelidir ve çok kısa mesafeler için bile idealdir.

Düşük çözünürlüklü (bu yüzden yüksek pitchli ve düşük sayıda LED’li) maxi LED düşük görüntü kalitelidir ama uzak mesafeden izlemek için idealdir. Çözünürlüğün ekran kurulduktan sora izleme mesafesine göre öneminin değiştiğini açıklamak gerekir. Eğer maxi ekran 300 metreden izlenecekse yüksek çözünürlüğe biyolojik sebeplerden dolayı gerek yoktur. Çünkü insan gözü uzak mesafeden ufak detayları ayırt edemez. Öbür taraftan ekran 30 metreden izlenecekse yüksek çözünürlüğe gerek vardır çünkü insan gözü kısa mesafelerde detayları ayırt eder. Karşılaştırma yapmak için aşağıdaki tablolar farklı çözünürlükte ancak aynı boyuttaki iki ekranı temsil etmektedir. Ilk figür daha yüksek çözünürlükte ve bu yüzden kısa mesafeden izlemek için idealdir. İkinci figür daha düşük çözünürlükte ve uzak mesafeden izlemek için idealdir. İzleme mesafesi konseptini daha iyi anlamak için iki resme de birkaç santimetreden bakın ve sonrada 3 metreden: farklı çözünürlükleri olsa da 3 metre mesafeden ikisi de aynı kalitede görülmektedir.

Ekran Çözünürlüğü ne demektir?

Çözünürlük her metre karedeki pixel sayısından başka bir şey değildir. Bu yüzden çözünürlük pixel boşluğu ile ters orantılıdır. İki pixel arasındaki mesafe kısaldıkça, çözünürlük artar. Çünkü ekranın yüzeyinde daha fazla LED vardır. Örneğin 20 mm pitch ekranın çözünürlüğü 2304 pixeldir. Bu ölçü tek bir modülün toplam uzunluğunun (975 mm) pixel boşluğuna (20mm bu örnekte) bölünmesi ile elde edilir 975 / 20 = 48 pixel. Tek bir hattaki pixellerin sayısın toplam hat sayısı ile çarpınca da çözünürlük elde edilir 48 * 48 = 2304. Verilen formülle 30 mm pitch ekranın modül başına 1024 ve 10 mm pitch ekranın modül başına 9216 çözünürlüğe sahip oldukları hesaplanır.

Pixel boşluğunu sadece birkaç mm azaltarak, LED yoğunluğunun ve bu yüzden çözünürlüğün katlanarak arttırılacağı görülmelidir.

Hatırlatma:

Daha küçük pitch
Daha kısa minimum izleme seviyesi
Ekrandaki mevcut pixel sayısı daha fazla
Daha yüksek kalitede görüntü

Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
free download udemy paid course
download coolpad firmware
Download WordPress Themes
lynda course free download
18 Eylül 2017